Büyükada Gezi Rehberi

Ada vapuruna bindiniz, çok güzel bir deniz yolculuğu ardından Büyükada ya geldiniz. Sabah erken ve kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Peki nereye gideceksiniz?

BÜYÜKADA BİSTRO CANDY GARDEN

Palet, tomruk dekorasyonu ve renkli bahçesi ile dikkat çeken Candy Garden, bahçesinde bulunan açık mutfak hizmeti ile yemeklerinizi sipariş ettikten sonra yemeğinizin tüm sürecini izleme fırsatı sunuyor.

Gün ışığında rengârenk ve cıvıl cıvıl konseptiyle, akşamları ise mumlar eşliğinde yenen romantik akşam yemekleriyle vazgeçilmeziniz olmaya devam ediyor.

Adanın Dünya mutfağına açılan kapısı olan “Büyükada Bistro Candy Garden”  profesyonel ekibi ve kendine has üslubunun tüm mekâna yansımasıyla tam da farklılık isteyenlere göre…

Büyükada Bisro Candy Garden da yaptığınız enerji dolu kahvaltının ardından artık Büyükada Sokaklarında kaybolmaya hazırsınız demektir.

İşte size Büyükada Yapılacaklar Listesi;

AYA YORGİ KİLİSESİ & MANASTIRI

Büyükada da nereler gezilir dediğimizde aklımıza ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi gelir. İlk olarak 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir.Günümüzde kilise olarak hizmet verip, Ortodoks inancına büyük bir öneme sahiptir.

Özelikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde Ortodoks inanışına göre kutsal bir yeri vardır.

RUM YETİMHANESİ

Dünyanın 2. en büyük ahşap yapısı olan ve hala tüm ihtişamıyla duran Rum Yetimhanesi  1898-99 yılları arasında “Mimar-ı Şehir” ünvanlı  Alexandre Vallaury (1850-1921) tarafından otel olarak inşaatına başlanan yapı II.Abdülhamit’ten gerekli izinleri alamayınca satışa çıkarılmıştır. Rum Patriği tarafından cemaatin varlıklı ailelerinden Zarifi ailesinin almasını sağladığı bina daha sonra 1911-64 yılları arasında Rum yetimhanesi olarak kullanılmıştır.

ADAKULE

202 metre yüksekliği olan Hızır İlyas Tepesi’ndeki Adakule’ye mutlaka gitmelisiniz. Aya yorgi kilisesine çıkarken hemen ikinci yokuşun sağ tarafında  kalır. Sokağa girdiğinizde size tavşanlar da eşlik edebilir. O yüzden onları beslemek için yanınızda atıştırmalık da götürebilirsiniz.

ADALAR MÜZESİ

Adalar Müzesi’nde yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtları yer alıyor. 10 Eylül 2010 tarihinde açılan Adalar Müzesi, Büyükada’yı yakından tanımak isteyenlerin görmesi gereken yerler arasında geliyor.

DİL BURNU TABİAT PARKI

Büyükada’nın batısında yer alan Dil burnu, yaklaşık 500 metre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir. Kuzeyinde Değirmen Koyu, güneyinde ise Yörük Ali Koyu yer alır. Tamamı ormanlarla kaplı piknik merkezinde Tabiat Parkı da yer almaktadır. Piknik yapmak isteyenlerin özellikle ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Kısa yürüyüşler’iniz için de yürüyüş parkuru olduğunu hatırlatalım.

REŞAT NURİ GÜNTEKİN’ İN EVİ

Büyükada da görmeniz gereken yerlerden biri de ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’ in evidir. Ada Müzesi’ nden hemen sonra yer alan evde yazarın eşyaları, kullandığı odalar sergilenmektedir.

BÜYÜKADA SOKAKLARI & KÖŞKLERİ

Gerek doğal yapısı gerek köşkleri ile ünlü ada sokaklarında gezmek size büyük bir keyif verecektir. Bol bol fotoğraf çekmeyi ve tarihi yapılarla ilgili bilgi almayı unutmayın!

BÜYÜKADA ŞEKERCİSİ CANDY ISLAND

Büyükada’nın simgesi haline gelen Büyükada şekercisine içinizdeki çocuğun elinden tutarak gidin ve çocukluğunuza yeniden adım atın. Rengarenk dekorasyonu ve şekerleri yanı sıra tatlı, limonata ve kahve ile kısa mola verip, günün yorgunluğunu üstünüzden atın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir